Nyhet

Women On The Verge Of A Nervous Breakdown - (Pedro Almodóvar Movie) (DVD)

Artnr: D37897
89 kr
 
Lägg i varukorg
Leverans:  5-9 arbetsdagar

  • Snabb leverans - leveranstid framgår i kassan
  • Returrätt - 100 dagar öppet köp
  • Smidig betalning - Qliro Checkout
  • Ångerrätt - alltid 14 dagar
  • Pålitliga - läs kundomdömen på Prisjakt & Trustpilot
Produktbeskrivning

Pepa och Iván är röstskådespelare som dubbar utländska filmer, senast Johnny Guitar med Joan Crawford och Sterling Hayden. Deprimerad över att Iván har lämnat henne sover Pepa över sig, missar en inspelning med Iván och får ett röstmeddelande från honom där han ber henne packa hans saker i en resväska som han ska hämta. Pepa kommer sent till jobbet efter att Iván har gått och tillbringar resten av dagen med att desperat försöka lämna ett viktigt meddelande till honom.

När Pepa kommer hem hittar hon sin telefonsvarare full av desperata meddelanden från sin vän Candela. Utmattad rycker Pepa ut telefonen och kastar den genom glasdörrarna ut på terrassen. I hopp om att Iván, som älskar gazpacho, så småningom ska komma på besök, förbereder hon gazpacho spetsad med sömntabletter. Candela anländer innan hon hinner förklara sin desperata situation, och samtidigt kommer Carlos med sin påträngande och snobbiga fästmö Marisa. De är på jakt efter en lägenhet och har av en slump kommit för att titta på Pepas takvåning. Carlos och Pepa inser att Carlos är Iváns son med Lucía, Iváns exfru, och att Pepa är Iváns älskarinna sedan tre år tillbaka. Carlos vet inte var Iván befinner sig. Under tiden tar den uttråkade Marisa för sig av gazpachon i kylskåpet, ovetande om att den är spetsad, och sover på en solstol på terrassen i flera timmar.

En ignorerad och desperat Candela försöker ta livet av sig genom att hoppa från balkongen, men hänger kvar i händerna och räddas. Candela förklarar att hon utan att veta om det hade en affär med en man som visade sig vara en shiit som tog med vänner från sin terroristcell för att bo där. De planerar att kapa ett flyg till Stockholm samma kväll och omdirigera det till Beirut. När terroristerna gav sig av flydde Candela – hon fruktar att hon kommer att bli misstänkt som medbrottsling. På Carlos rekommendation går Pepa för att rådfråga en advokat som sköter hans mors skilsmässa från Iván. Advokaten, Paulina, beter sig konstigt och vägrar att hjälpa Pepa, som ser flygbiljetter till Stockholm samma kväll på Paulinas sekreterares skrivbord.

Medverkande:
Carmen Maura,
Antonio Banderas,
Julieta Serrano



Språk: spanska

Undertexter: danska, svenska, norska, finska
Denna text har översatts automatiskt, fel kan förekomma.
5709165106422EAN:
  • Specifikationer
  • Manualer & Datablad
  • Recensioner & Frågor/Svar

Andra tittade också på