Du skulle inte vara ensam om du sa att du aldrig hade hört talas om Outcast. Det var en titel som jag missade på den tiden. Det här var ett mycket hyllat spel från 1999 som använde en motor som ansågs vara revolutionerande på den tiden. Den hyllade några av de mest komplexa interaktionerna mellan världar, partikeleffekter och AI. Outcast krävde ett ganska avancerat system för att ens köras, så det slutade med att det blev ett kommersiellt misslyckande. Dessa avancerade system passar dock bra in i vårt moderna spelande nu, så en nyinspelning av Outcast är mycket meningsfull, med tanke på populariteten hos moderna utgåvor av klassiska spel.
Outcast Second Contact är en helt ny remake, byggd på originalets ramverk, med en hjälte som ser ut som en retro-futuristisk version av Nathan Drake. Bortsett från att grafiken har uppdaterats och några saker har justerats för att leva bättre 2017 än 1999, är Outcast Second Contact samma spel som släpptes då, vilket ger en helt ny publik chansen att återuppleva - eller för första gången uppleva - titeln som fick mycket beröm från spelpublikationer. Kolla in trailern ovan för att se jämförelserna sida vid sida mellan de två.
En av de mest intressanta sakerna med Outcast, även 20 år senare, är att varje NPC i spelet är unik. De har sina egna bakgrundshistorier, uppdrag och liv till och med. Baserat på tiden på dagen kommer var och en av NPC: erna att leva sina liv och du hittar dem inte på en enda repetitiv plats. När du pratar med någon NPC får du mer information om språk och varelser i världarna, vilket ökar spelets lexikon och lore-bibliotek. Att få all denna information är viktigt när du rör dig genom de olika världarna och slutför de olika uppdrag som de har att erbjuda.
I Outcast kommer alla dina handlingar att ha en mening. Att slutföra uppdrag i en värld kommer att påverka saker i en annan. Det är något som moderna spel har haft ett tag, men att tänka sig att de hade utvecklat detta system redan före det nya millenniet är ganska otroligt. Striderna är alla strafe-baserade skjutningar, och en av de viktigaste sakerna de uppdaterade var att göra skjutningen snabbare i det moderna spelet. Originalspelet var långsamt för att ta hänsyn till den tidens renderingshastigheter och bearbetning, vilket gjorde nyinspelningen nästan ospelbar. Det är små förbättringar som detta som tar det klassiska 1999-spelet och ger det kontakt med många spelare som kanske inte ens har fötts när det släpptes.
Outcast Second Contact är en intressant återgång, med strafe-baserat spel som påminner mig mycket om Dark Void (varför något påminner mig om Dark Void är fortfarande ett mysterium för mig, men det är en artikel för en annan gång). Den avancerade världshistorien, AI och uppdragssystemen från 1999 hittar en plats som är som hemma 2017 för ett spel som respekterar sin ursprungliga utgåva samtidigt som grafiken och några enkla aspekter uppdateras för att bättre passa in i den moderna speltiden.
Språk på omslaget: Engelska